Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna www.sufizm.fora.pl
Sufizm - nauka, kultura, mistyka i duchowość wschodu - Suficki Port Duchowy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SUFIZM - Zakon Sufi - Historia Sufizmu w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna -> DROGA SUFICH - Szkoła Ezoteryczna Sufich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chishtiyya
Administrator



Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska - Indie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:27, 29 Sie 2010    Temat postu: SUFIZM - Zakon Sufi - Historia Sufizmu w Polsce

Sufizm - To co Najpiękniejsze - Ezoteryczna Szkoła Zakonu Sufi - Chishtiyya

Sufizm to zachodnia akademicka nazwa dla tego co faktycznie nazywane jest w Indii, Persji i Arabii mianem Sufi. Sufizm nazywany jest przez indyjskiego mędrca Hazrat Inayat Khan "Jednością Wszystkich Religii". Jest to esencja Miłości, Harmonii i Piękna, esencja Światła i Prawdy. Zakon Sufi zwany także Szkołą Ezoteryczną Sufich został powołany dla rozpowszechnienia starożytnej mądrości i duchowej wiedzy wszystkich mistrzów, Świętych oraz Proroków. Tradycja Sufich przekazuje Mądrość wszystkich wiar, które zawsze wskazywały ludzkości jeden i ten sam cel. Dla Sufich co do Celu istnieje tylko jedna religia - Bóg, Prawda, Miłość. W Polsce ruch suficki istnieje od 1988 roku i jest częścią Międzynarodowego Zakonu Sufi (The Sufi Order International). Formalnie Zachodni Zakon Sufi jak i jego liczne odnogi podlegają duchowemu zwierzchnictwu Nizamuddin Dargah w Delhi oraz Kwaterze Głównej Zakonu Sufi Chishty w Ajmer w Indii.

Zakon Sufi na Zachodzie został założony w 1910 roku przez Hazrat Inayat Khan (1882-1927) jako gałąź Zakonu Sufi Ćiśti (Cziszti, Chishty). Założyciel Zakonu, przybył z Indii do USA i rozpoczął budować ideę Orędzia Sufich. Urodził się 5 lipca 1882 roku w Baroda w Indiach, w muzułmańskiej rodzinie wielkich muzyków. W czasie 17 lat rozpowszechniania Orędzia na Zachodzie, zainspirował swą ideą wielu słuchaczy, inicjował do Szkoły Ezoterycznej tysiące ludzi. I to stało się zalążkiem organizacji Sufickiej na Zachodzie. Na krótko przed swoją śmiercią inicjował swego syna, Vilayata Inayat Khan (19.06.1916 – 17.06.2004) jako swojego następcę. Pir Vilayat Inayat Khan, zanim objął stanowisko Pir (Starszy Mistrz), czyli duchowej głowy Zakonu Sufi na Zachodzie, uzyskał gruntowne doświadczenie w technikach medytacyjnych i odosobnieniach, oraz akademickie wykształcenie w dziedzinie psychologii, filozofii i muzyki. Był znanym i cenionym nauczycielem medytacji. Prowadził seminaria, obozy i odosobnienia w Europie, USA i Indiach.

Hazrat Inayat Khan zmarł w Indiach 5 lutego 1927 roku. Jego prochy zostały złożone w Delhi. Obecnie, od 2004 roku głową Zakonu Sufi na Zachodzie jest syn Pir Vilayata, Zia Khan. Do Polski, światło sufickich nauk Hazrat Inayat Khan przynieśli Atum O’Kane (USA) i Ardwizura Wagner (Berlin) oraz Qahira Qalbi (USA). Za datę powstania Zakonu Sufickiego w Polsce przyjmuje się 30 kwietnia 1988 roku. W tym dniu Atum O'Kane inicjował na wawelskim dziedzińcu, pierwszą grupkę polskich i jednocześnie czeskich murid – uczniów sufickich Zachodniego Zakonu Sufi. Ruch ten był pierwszym Zakonem Sufickim, który rozpoczął duchowe masowe nauczanie na Zachodzie, w USA i Europie. Symbolem Zakonu Sufickiego jest uskrzydlone serce. Tradycja Sufich przekazuje Mądrość wszystkich wiar, które zawsze wskazywały ludzkości jeden i ten sam cel: Miłość – Harmonia – Piękno, Światło i Prawda. Zachodni Zakon Sufi jest pierwszym kompletnym przekazem linii nauczania, który przywędrował jako Posłanie do współczesnego świata jako kontynuacja tradycyjnych szkół Duchowych: Chisti, a także Qadarii, Nakshibandhi, Suhrawardii. Całe nauczanie i podejście do praktyki duchowej Zachodniego Zakonu Sufi wywodzi się z tradycji Sufi Chishty (Ćiśti, Cziszti).

Linia przekazu ISO (The International Sufi Order) składa się z pięciu filii:
- Szkoła Ezoteryczna - (The Sufi Order Esoteric School) - szkoła mistyki i duchowości.
- Zakon Uzdrawiania (The Healing Order) - szkoła duchowych uzdrowicieli.
- Powszechne Nabożeństwo (The Universal Worship) - służba religijna oparta o szeroką ekumenię wszystkich religii.
- Ziraat (duchowa Ekologia) - świadomość planetarna i duchowa ekologia oparta o mistykę żywiołów i kult natury.
- Braterstwo – Siostrzeństwo (Brotherhood-Sisterhood, Kinship) - skupione na służbie społecznej i pomocy potrzebującym (edukacja, pomoc więźniom, ofiarom kataklizmów, etc.)...

Murszid Atum Thomas O'Kane przyjechał do Polski w 1988 roku na Konferencję Pokoju, która odbyła się w Krakowie. Duże zgromadzenie mistrzów duchowych w końcu kwietnia 1988 roku oraz kilka tysięcy uczetników rozmaitych imprez duchowych jakie odbyły się ówcześnie w Krakowie stało się momemntem przełomowym przemian ustrojowych w Polsce. Zostało zorganizowane z myślą o przyśpieszeniu procesów duchowej transformacji politycznej na materialnym planie.

Inicjacji w praktyki duchowe Szkoły Ezoterycznej Sufi Atum Thomas O'Kane udzielił zainteresowanym na prośbę polskiego Mistrza Duchowego, Pir-ul-Mulkh Ofiela Ćiśti - zwierzchnika linii Chishty w Polsce. Inicjację otrzymało jako wyróżnienie duchowe spośród kilkuset zainteresowanych sufizmem dwoje studentów sufizmu z Czech: Dita i jej mąż. Polscy inicjowani to między innymi śpiewaczka i tancerka Nuria (Lidia W. z Olsztyna), uzdrowiciel Latif (Andrzej D. z Jeleniej Góry), a także znana ówcześnie wrocławska aktorka i jedna wielbicielka sufi z Warszawy. Inicjacje tłumaczył i wspólnie z Atumem O'Kane praktyk sufickich udzielał Pir Narodu Polskiego tradycji Sufi, Starszy Mistrz (Senior Master) Pir-ul-Mulkh Ofiel Chishty.

Zakon Sufi w ramach Miedzynarodowego Zakonu Sufi czy jego licznych odnóg w postaci Ruchu Sufickiego, Drogi Sufickiej, Ruhaniatu Samuel Lewisa i innych grupek jest tak czy owak częścią starożytnego Zakonu Chishtiyyah z siedzibą w Ajmer w Indii. Wszystkie osoby, które eksplorowały nauki i praktyki w ramach struktór organizacyjno-personalnych filii linii Chishtiyyah takich jak Międzynarodowy Zakon Sufi Hazrat Inayat Khan czy Inayati Sufi Order, DUP, Ruch Suficki (The Sufi Movement) mogą kontunuować i pogłębiać swoją wiedzę i praktykę u żyjących w Polsce oraz Indii i Pakistanie mistrzów sufickich Zakonu Sufi Chishty. Zapraszamy także na doroczne pielgrzymki duchowe do sufickiego sanktuarium w Ajmer.

Istnieje możliwość udziału w programach nauki i praktyki duchowej, studiów ezoterycznych, tańców derwiszów, śpiewów sufickich (qawwali), dhikru i wielu innych jak głębokie odosobnienia duchowe z bardzo intensywną praktyką ku oświeceniu i wyzwoleniu dla osób o takich potrzebach. Nie ma znaczenia w jakiej bocznej gałęzi sufickiej pochodzącej od Hazrat Inayat Khan ktoś rozpoczynał swoją suficką Ścieżkę, nie ma znaczenia w jakiej odnodze aktualnie studiuje i praktykuje sufickie metody samorozwoju. Każdy może przyjść doświadczyć praktyki z aktualnie żyjącymi Mistrzami Sufickimi Zakonu Sufi, każdy jeśli ma takie aspiracje, może podjąć jeszcze wyższą Ścieżkę czy pogłębić i utrwalić to, co już osiągnął. Tak jak wielcy sufi wskazują na uniwersalne nauki wszystkich religii, tak Chishtiyya jest w swej istocie jedną wielką rodziną uczniów Sufickiej Drogi i Mistrzów Sufi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ahmad
Moderator



Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 15:39, 03 Maj 2011    Temat postu:

Ostatnio wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książka o historii Zakonu Sufi w Polsce. Historia powstania i rozwoju Zakonu Sufi w Polsce. Za jedyne 25 złotych ma się dużo ciekawych historyjek z życia sufickiej wspólnoty w Polsce, informacje o nauczycielach i mistrzach jacy nauczali sufizmu w Polsce przez ostatnie 30 lat, ośrodki sufickie w jakich prowadzono zajęcia. Dużo bardzo ciekawych informacji o rozwoju, a także problemach z nauczaniem sufizmu w Polsce. Szczególnie polecam osobom, które badają historię ruchów duchowych w Polsce, religioznawcom i początkującym sufiątkom...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ofiel Chishty
Taleb - Poszukujący



Dołączył: 07 Wrz 2014
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:58, 30 Sty 2022    Temat postu:

Akbariyya, Din-I-Illai, Subudhiyya, a także Rishiyya - rozwijają się w Polsce tak gdzieś od 1982 roku, a właściwie od przełomu 1981/1982 roku. Na jesieni 1982 jak pamiętamy powstały już pierwsze regularne grupy spotkaniowe. Subudhiyya pojawiała się w kilku formach od różnych nauczycieli w latach 1976-1979 - ale to wątki, które giną już w mrokach polskiej historii. Rishiyya to bardzo ezoteryczny czy jak kto woli mistyczny nurt suficki wywodzony z Kaszmiru, któy wspólcześnie częściowo należy do Indii, a częściowo do Pakistanu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna -> DROGA SUFICH - Szkoła Ezoteryczna Sufich Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin