Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna www.sufizm.fora.pl
Sufizm - nauka, kultura, mistyka i duchowość wschodu - Suficki Port Duchowy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Suficka księga mądrości. 99 przymiotów Jedności - Neil Klotz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna -> LITERATURA SUFICKA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chishtiyya
AdministratorDołączył: 29 Sie 2010
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska - Indie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:40, 29 Sie 2010    Temat postu: Suficka księga mądrości. 99 przymiotów Jedności - Neil Klotz

Nowa książka o sufizmie w polskich księgarniach!

"Suficka księga mądrości. 99 przymiotów Jedności"

The Sufi Book of Life: 99 Pathways of the Heart for the Modern Dervish
Autor: Neil Douglas-Klotz
Data wydania: 06/2010
Wydawnictwo: Helion, Gliwice; tel. 032 230 9863 e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
Stron: 328
Format: A5
Cena książki:
37.00 zł

Pewien nauczyciel powiedział mi kiedyś: "Zbyt szybko chcesz zdobyć mądrość. Pij małymi łykami". Ta książka przypomina nam o wynikającym z wewnętrznej cierpliwości zwyczaju picia małymi łykami. Zwolnij. Raz dziennie otwórz ją w losowo wybranym miejscu. Przeczytaj trzy strony. Poczekaj na natchnienie. Weź oddech.
--- Coleman Barks, redaktor "The Essential Rumi" oraz współautor The Drowned Book

Podręcznik nowoczesnego derwisza
Sufizm to miłość i otwarte serce.
Sufizm jest synonimem prawdy i wierności.
Sufizm oznacza rozwój i wewnętrzną harmonię.
Sufizm jest żywą duchową ścieżką.
Sufizm to poezja, przypowieści i mistyka.
Sufizm będzie ukojeniem dla Twojego serca.

Nie jest to zwyczajna książka. Potraktuj ją jak najlepszego przyjaciela i zarazem towarzysza życiowych doświadczeń. Będzie dla Ciebie inspiracją, kiedy zabraknie Ci sił, aby rankiem wysunąć nogi spod kołdry i wejść w kolejny zwyczajny dzień. Spełni rolę przewodnika po meandrach Twojego serca i ducha. Stanie się pocieszycielem, gdy niebo nad Tobą zasnują burzowe chmury, i wsparciem, kiedy przyjdzie stawić czoła trudnej życiowej sytuacji. Czasem wprawi Cię w zadumę, innym razem rozbawi. Wskaże Ci ścieżkę do nowych, fascynujących wyzwań. Wreszcie posłuży jako wyrocznia, gdy staniesz na rozstaju dróg i niezbędna Ci będzie mądra rada.
Ta wartościowa książka ożywia starożytną tradycję mistycznej miłości, której tak dziś potrzebujemy. Oto praktyczne zalecenia dla każdego duchowego podróżnika - ścieżki, które pomogą nam odkryć prawdziwy cud naszej boskiej natury.
--- Llewellyn Vaugham-Lee, autor Sufism, the Transformation of the Heart

Napisana prosto, czule "Suficka księga mądrości. 99 przymiotów Jedności" pomaga otworzyć serce, znaleźć spokój w stresującym świecie, a także spojrzeć z pewnej perspektywy na codzienne wyzwania, stawiane przez życie. Komunikat miłości, uczciwości i dobroci został odpowiednio oprawiony jasną, ciepłą prozą. Przeczytać to ulec przemianie.
--- Charlotte Kasl, autorka If the Buddha Dated oraz If the Buddha Got Stuck

Wielce inspirująca... Neil Douglas-Klotz wykonał wspaniałą robotę, pokazując, jak połączyć ezoteryczną cudowność z codziennym życiem - uczciwi poszukiwacze prawdy mogą odkryć magiczne klejnoty, których dotąd nie dostrzegali.
--- Hidayat Inayat Khan, przedstawiciel International Sufi Movement

Fragment wstępu do książki

Większość książek o sufizmie przedstawia akademickie, historyczne lub filozoficzne informacje dotyczące tej tradycji — ich celem było zainteresowanie intelektu. Niektórzy współcześni nauczyciele przedstawiają własne prace i podejścia, które często wydają się sprzeczne z pracą innych. W rzeczywistości jednak taka sytuacja jest błogosławieństwem, ponieważ w przeciwieństwie do niektórych innych tradycji sufizm nigdy nie został zorganizowany do tego stopnia, by komukolwiek udało się ujarzmić jego dziki charakter.

Z perspektywy historycznej różnorodność okazywała się atutem sufizmu. Jest to przede wszystkim tradycja koczowników, która od zawsze była dekonstruowana i przeszczepiana — obce jej są osiedlanie się i budowanie gigantycznych sanktuariów, instytucje, monolityczne rytuały czy organizacje. Nie ma sufickiego Watykanu czy Potali. Na przykład Rumi mógł bez problemu przejąć „warsztat" po ojcu, który był głównym sufickim kaznodzieją w mieście Konya, jednak odwiódł go od tego jego duchowy brat, Szams-e-Tabrizi. Rumi zrezygnował ze swego uporządkowanego życia i zaczął spędzać cały czas z Shamsem, by w końcu stać się zadeklarowanym derwiszem, który stworzył najwspanialszą w historii orientalną poezję. Inny teolog suficki, Ibn Arabi, mógł zostać w Hiszpanii i zgromadzić rzeszę wyznawców, ale zamiast tego zdecydował się spędzić większość życia, przenosząc się z miejsca na miejsce. Z drugiej strony, gdy sufi byli dokooptowywani do establishmentu (tak jak w późnym Imperium Osmańskim), zwykle zaczynali doświadczać poważnych problemów. My, sufi, jesteśmy wędrowcami i lubimy naszą wolność — prawdopodobnie dlatego też zwykle zgadzamy się nie zgadzać.

Niniejsza książka proponuje czytelnikowi poznanie żywego doświadczenia sufizmu. Naśladuje ona wielowiekową tradycyjną formę zwaną „podręcznikiem derwisza" — towarzyszem życiowych doświadczeń. Jeżeli chodzi o organizację, książka ta prezentuje szereg krótkich szkiców lub kontemplacji zilustrowanych sufickimi opowiadaniami i poezją. Każdy rozdział zawiera medytacje i sugestie dotyczące kolejnych odkrywanych ścieżek. W głębszym sensie pozycja ta ilustruje pewne podejście do życia, umożliwiając odkrycie tego, kim naprawdę jesteśmy jako istoty ludzkie.

Ta książka prezentuje najistotniejszą praktykę sufich należących do wszystkich historycznych odłamów — medytację nad atrybutami Boga (zwanymi al-asma'al-husna „najpiękniejszymi imionami"). To samo słowo (asma) tłumaczę nie tylko jako „atrybuty" czy „imiona", lecz również jako „ścieżki", aby podkreślić dynamizm doświadczeń związanych z praktyką sufizmu. Nie spotkałem się jeszcze z tradycją, grupą czy zakonem sufickim, które nie posługiwałyby się opisywanymi tutaj praktykami. Każda z tych ścieżek serca może doprowadzić Cię do doświadczania głębszych emocji i osiągania lepszego zrozumienia, jeżeli będziesz praktykować ją we właściwym momencie. Tak naprawdę potrzebujesz tylko jednej ścieżki, jeżeli tylko nieustępliwie poszukujesz jej źródła.

W tradycji sufickiej dążenie do osiągnięcia pełni człowieczeństwa oznacza ożywianie wewnętrznego ekosystemu i duchowej różnorodności. Czujemy więcej i rozumiemy z życia więcej, ponieważ rozpoznajemy je jako część własnej duszy. Poczucie bliskiej więzi z własnym sercem — które stopniowo okazuje się obejmować znacznie więcej, niż myśleliśmy — daje zarówno wolność, jak i radość. Poszczególne ścieżki mogą wydawać się wzajemnie sprzeczne (jak to w życiu bywa). Nie są schludnie zorganizowane i proporcjonalne (jak to w życiu bywa). Jednak działają — przynajmniej w moim przypadku.

Autor przełożył Modlitwę Pańską "Ojcze Nasz" z aramejskiego

Modlitwa Pańska „Ojcze Nasz” - tłumaczenie z aramejskiego: Neil Douglas-Klotz

O kosmiczny Rodzicielu-Rodzicielko wszelkiego blasku i wibracji Zmiękcz grunt (ziemię) naszej istoty i wyrzeźb w nas przestrzeń, W której Twoja obecność może zamieszkać. Napełnij nas swoją kreatywnością, tak byśmy mogli mieć moc, By rodzić owoce Twojej Misji (Chwały). Niech każde nasze działanie rodzi owoce zgodnie z nasza wolą. Obdarz nas mądrością, by tworzyć i dzielić się tym, Czego każda istota potrzebuje, by wzrastać i rozkwitać. Rozplącz splątane nici przeznaczenia, które są naszymi pętami, Jako i my uwalniamy innych z poplątania w pomyłkach z przeszłości. Uchroń nas przed tymi, którzy by nas odwodzili od naszego prawdziwego celu, Oświetl możliwości chwili teraźniejszej. Albowiem Ty jesteś gruntem (ziemią) i żyzną owocną wizją, Mocą narodzin i spełnieniem, Jako, że wszystko jest łączone i staje się jednym ponownie.

OJCZE NASZ - Modlitwa do Naszego Ojca
(w oryginale aramejskim)

Abwûn - O Ty, od którego pochodzi oddech życia,

d'bwaschmâja - który wypełniasz wszystkie sfery dźwięku, światłości i wibracji.

Nethkâdasch schmach - Niech Twoja Światłość będzie doświadczona w mej najwyższej świętości.

Têtê malkuthach - Twoje Królestwo Niebieskie nadchodzi.

Nehwê tzevjânach aikâna d'bwaschmâja af b'arha - Niech Twoja wola spełni się - jak we wszechświecie (wszystkim, co wibruje) tak i na ziemi (tym, co materialne i gęste).

Hawvlân lachma d'sûnkanân jaomâna - Daj nam chleba (zrozumienie, pomoc) w codziennej potrzebie,

Waschboklân chaubên wachtahên aikâna daf chnân schwoken l'chaijabên. - zerwij więzy błędów, które nas pętają (Karma), jako i my odpuszczamy winy innych.

Wela tachlân l'nesjuna - Nie pozwól, byśmy zagubili się w powierzchownych rzeczach (materializm, powszechne pokusy),

ela patzân min bischa - lecz pozwól, byśmy byli wolni od tego, co powstrzymuje nas przed dotarciem do prawdziwego celu.

Metol dilachie malkutha wahaila wateschbuchta l'ahlâm almîn - Tyś jest źródłem wszechmocnej woli, żywej siły działania, pieśni, która upiększa wszystko i odradza się z wieku na wiek.

Amên - Zapieczętowane w ufności, wierze i prawdzie (potwierdzam całą swoją istotą).
Modlitwa Pańska w tłumaczeniu z aramejskiego


Tłumaczenie modlitwy "Ojcze Nasz" bezpośrednio z aramejskiego (a nie z aramejskiego na grekę, dalej łacinę, staroangielski i dopiero nowożytny angielski)

O kosmiczny Rodzicielu/Rodzicielko wszelkiego blasku i wibracji!
Zmiękcz grunt/ziemię naszej istoty i wyrzeźbij w nas przestrzeń,
W której twoja Obecność może zamieszkać.
Napełnij nas swoją kreatywnością, tak byśmy mogli mieć moc,
By rodzić owoce twojej misji.
Niech każde nasze działanie rodzi owoce zgodnie z naszą wolą.
Obdarz nas mądrością, by tworzyć i dzielić się
Tym, czego każda istota potrzebuje, by wzrastać i rozkwitać.
Rozplącz splątane nici przeznaczenia, które są naszymi pętami,
Jako i my uwalniamy innych z poplątania w pomyłkach z przeszłości.
Nie pozwól, byśmy dali się zwieść tym, którzy by nas odwodzili od naszego prawdziwego celu,
Ale oświetl możliwości chwili teraźniejszej.
Bowiem ty jesteś gruntem/ziemią i żyzną/owocną wizją,
Mocą narodzin i spełnieniem,
Jako że wszystko jest łączone i staje się jednym ponownie.
Modlitwa Pańska tłumaczona z oryginału aramejskiego


Tłumaczenie: Neil Douglas-Klotz z "Prayers of the Cosmos"

O Rodzicielu-Rodzicielko! Ojcze- Matko Kosmosu
Skup swą światłość w nas - uczyń ją użyteczną.
Ustanów swoje panowanie jedności teraz-
Poprzez nasze ogniste serca i chętne dłonie
Pomóż nam miłować dalej, niż sięgają nasze ideały
I spraw, by wyrosły akty współczucia dla wszystkich istot.
Porusz ziemię w nas: wówczas poczujemy Mądrość w głębi, wspierającą wszystko.
Rozplącz węzły we wnętrzu,
Tak byśmy mogli naprawić proste więzi pomiędzy naszymi sercami.
Nie pozwól, by rzeczy błahe nas zwiodły,
Lecz uwolnij nas od tego, co zatrzymuje nas w drodze do prawdziwego celu.
Z ciebie zadziwiający ogień,
Powracające światło i dźwięk dla kosmosu.
Amen.

SPIS TREŚCI

Krótki przewodnik (13)

Wprowadzenie (17)

Wyruszanie w podróż (33)

0. Tak i nie istnienia (36)
1. Słońce Miłości (39)
2. Księżyc Miłości (41)
3. "Mogę" Kosmosu (44)
4. Święta przestrzeń (47)
5. Pokój na początku (50)
6. Wsparcie (52)
7. Ochrona (54)
8. Siła formy (57)
9. Naprawa i pokrzepienie (60)
10. Koncentracja (62)
11. Rzeźbienie i formowanie (65)

Zanurz się w Jedności (67)

12. Promienna twórczość (6Cool
13. Projektowanie i trenowanie (70)
14. Wypalanie napięcia i krzywdy (72)
15. Naturalna moc (75)
16. Rzeka błogosławieństw (77)
17. Pożywienie (79)
18. Otwarcie na tchnienie Jedności (81)
19. Rozumienie nazw i form (83)
20. Zamykanie granic (86)
21. Otwieranie granic (8Cool
22. Umniejszenie (90)

Zanurz się w Jedności (93)

23. Uniesienie (95)
24. Wysoka samoocena (97)
25. Niska samoocena (99)
26. Obudzony słuch (102)
27. Obudzony wzrok (104)
28. Święty szósty zmysł (106)
29. Porządkowanie (109)
30. Subtelna tajemnica (112)
31. Ziarno potencjału (114)
32. Zrywanie łańcuchów (116)
33. Elastyczna siła (119)

Zanurz się w Jedności (121)

34. Przebaczające światło (124)
35. Wdzięczność, oddawanie (127)
36. Doświadczanie życia u jego szczytu (129)
37. Zewnętrzna moc twórcza (132)
38. Pamięć i pielęgnowanie (135)
39. Ucieleśniona stałość (138)
40. Odczuwanie boskości w szczegółach (140)
41. Zbieranie sił (142)
42. Obfitość ekspresji (145)
43. Refleksyjne patrzenie (148)
44. Refleksyjne słuchanie (151)

Zanurz się w Jedności (153)

45. Serce bez granic (154)
46. Rozróżniająca mądrość (157)
47. Miłość to dawanie i branie (160)
48. Olśniewająca energia (163)
49. Powrót tego, co przemija (166)
50. Doświadczanie jedności wszechświata (169)
51. Prawda w każdym momencie (172)
52. Stawianie czoła wyzwaniom (174)
53. Wiatry zmiany (177)
54. Codzienna wytrwałość (180)
55. Przyjaźń (183)

Zanurz się w Jedności (185)

56. Dar celu (187)
57. Ocenianie tego, co jest (189)
58. Zindywidualizowane tworzenie (191)
59. Ożywianie tego, co osłabione (193)
60. Osobista energia życiowa (196)
61. Przejście (199)
62. Uniwersalna energia życiowa (201)
63. Odbicie od dna (205)
64. Szósty zmysł (208)
65. Ukierunkowywanie nadzwyczajnej mocy (211)
66. Liczenie do jednego (214)

Zanurz się w Jedności (217)

67. Niepowtarzalny (218)
68. Ucieczka w każdej potrzebie (220)
69. Oś (223)
70. Ucieleśnienie mocy w działaniu (226)
71. Przygotowanie drogi (229)
72. Zawracanie na ścieżce (232)
73. Święta niespodzianka (235)
74. Ukończenie (237)
75. Gwiazda (240)
76. Ukryty podróżnik (242)
77. Panowanie nad życiem (244)

Zanurz się w Jedności (247)

78. Zamieszkiwanie w poszerzonej świadomości (248)
79. Oczyszczanie (251)
80. Powracanie do rytmu (254)
81. Wymiatanie (256)
82. Zdmuchiwanie popiołu (259)
83. Uzdrawiające skrzydła (262)
84. Płomienna wizja (264)
85. Przemożna moc i piękno (267)
86. Nowe korzenie, nowy fundament (270)
87. Zbieranie klejnotów (272)
88. Pielęgnowanie ogrodu (275)

Zanurz się w Jedności (277)

89. Większy ogród życia (278)
90. Dar oporu (280)
91. Ból i strata (282)
92. Natychmiast użyteczne błogosławieństwo (284)
93. Światło inteligencji (287)
94. Najbardziej bezpośrednie przewodnictwo (290)
95. Nieoczekiwane zadziwienie (293)
96. Rzeczywistość, która pozostaje (295)
97. Odzyskiwanie zapomnianego dziedzictwa (298)
98. Oświetlanie ścieżki wzrostu (301)
99. Wytrwałość (304)

Zanurz się w Jedności (307)

Biografie cytowanych sufich (309)

Gdzie zdobywać nauki (317)

Formalne transliteracje Ścieżek Serca (322)

Podziękowania (323)

Bibliografia (325)


SUFICKIE TAŃCE POKOJU - Dance of Universal Peace
Głową i Mistrzem Tańców na świecie jest Neil Douglas-Klotz

Tańce i śpiewy Pokoju, inaczej Tańce duchowej Jedności są suficką medytacją i modlitwą w ruchu. Wywodzą się z tradycji sufickiej, a nawiązują do wskazywania uniwersalnych prawd w różnych religiach. Są to święte frazy: badżany, łosify, mantry, wersy pochodzące ze świętych ksiąg różnych religii, wyznań i kultur, które śpiewa się w oryginalnej wersji językowej tańcząc jednocześnie w kole lub parach. Tańczymy więc i śpiewamy czerpiąc ze źródeł wielu kultur i w zależności od pochodzenia tańca śpiewamy min: po żydowsku, arabsku, hiszpańsku, aramejsku, w języku rdzennych Indian. Pokój na Ziemi zaczyna się od wytworzenia tego stanu w naszych umysłach, sercach i duszach.

Tak zwane Tańce Duchowej Jedności propagowane przez osobę o imieniu Noori lub Nuria Zacharewicz oraz wspólników nie są prowadzone legalnie, nie mają autoryzacji ani Tańców Światowego Pokoju (Dances of Universal Peace) ani żadnego Zakonu czy Braterstwa Sufich! Jako, że w Polsce modnym stało się oszukiwanie, że się niby coś tam umie, że się już odeszło od mistrzów, że niby zakłada się własne szkoły duchowe, trzeba przypominać, że osoby które tak postępują jedynie oszukują tak siebie samych w swych złudzeniach jak i mnóstwo ludzi, którym namieszają w głowach. Wszystkie osoby, które niejaka Noori (dawniej Lidka W.) nabrała i zwiodła, zawsze mogą otrzymać fachową pomoc oraz wsparcie w autentycznych Zakonach Sufi, a także u liderów Tańców Uniwersalnego Pokoju (DUP). Noori znana wcześniej jako Nuria, jak w środowiskach sufickich wiadomo, nie zdała w lipcu 1993 roku egzaminu na liderkę rzeczonych Tańców przed komisją złożoną z tak wybitnych ekspertów jak Rahmana Dziubany z Niemiec, Radha Tereska Buko z USA, Gita z Niemiec oraz Christine z Kanady. Komisja uznała niejaką Noori aka Nuria Zacharewicz za chorobliwie egotyczną, niezdolną do oddziaływania poprzez serce, a także za "deformatorkę" Świętych Tańców Sufickich" i Tańców Duchowej Jedności zarazem. Było to w Złotym Potoku koło Częstochowy... Szczerze odradzamy deformowanie sobie psyche pod kierunkiem Noori z Rąblowa, w gminie Wąwolnica koło Kazimierza Dolnego, a pochodzącą z Olsztyna.

Celem Sufickich Tańców POKOJU jest min. oczyszczenie naszych serc i umysłów po to by napełnić je MIŁOŚCIĄ, ŚWIATŁEM I POKOJEM, a następnie w atmosferze radości dzielić się tymi zakotwiczonymi w NASZYCH sercach wartościami z innymi ludźmi tak by wytworzona podczas wspólnego śpiewu i tańca Energia MIŁOŚCI, RADOŚCI, POKOJU obejmowała swym zasięgiem całą NASZĄ piękna planetę Ziemię. Nie jest bowiem ważne jaką metodę duchową praktykujesz ale ważny jest cel do którego zmierzasz czyli BÓG, MIŁOŚĆ, POKÓJ, w myśl PRAWDY, że: „Istnieje jedna religia - religia MIŁOŚCI, I jeden język - język SERCA”...

Jeśli i TY też tak to czujesz i chcesz doświadczać MIŁOŚCI, RADOŚCI, POKOJU w swoim sercu poprzez wspólny taniec i śpiew, i dzielić się tym pięknym uczuciem z Matką ZIEMIĄ i wszystkimi jej Istotami to ZAPRASZAM SŁONECZNIE!

Chishtiyya


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mo
Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:42, 30 Sie 2012    Temat postu:

Witam serdecznie Smile
Gdzie można znaleźć informacje, kto, gdzie i kiedy prowadzi Sufickie Tańce Jedności?
Bardzo bym chciała wziąć w nich udział?
Pozdrawiam cieplutko i z góry dziękuję za wszelkie informacje i pomoc.
Monika


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ahmad
ModeratorDołączył: 30 Sie 2010
Posty: 41
Przeczytał: 7 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 20:35, 28 Kwi 2013    Temat postu:

Zajrzyj sobie do działu o spotkaniach sufickich. Jak zaczniesz uczestniczyć w programach sufickich, wtedy także trafisz na tańce sufich, które są ich integralną częścią! Tutaj masz info o aktualnych dostępnych w Polsce zajęciach sufickich, otwartych dla nowicjuszy!

http://www.sufizm.fora.pl/spotkania-sufickie,2/

Tylko od czasu do czasu są zajęcia dla nowych chętnych, zatem radzę szybko skorzystać z możliwości!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sufizm.fora.pl Strona Główna -> LITERATURA SUFICKA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin